Gündem

Basın hür değildir

“Basın hür değildir”

İYİ Partili Hamşioğlu, Yerel Basın konusunda suni gündem oluşturmaya çalıştıklarını iddia eden İktidarın bu sorunu bile bile yok saydığını görmezden geldiğini sözlerine ekleyerek, “İktidara; yok yere yükleniyorsak bizi ifşa edin, ama gerçekten bir sorun varsa muhataplarından dinleyelim biz sizi ifşa edelim” dedi.

Basın İlan Kurumunun, ilanlar üzerinden komisyon aldığını ve bu durumun sektörde “haraç” olarak nitelendirildiğini sözlerine ekleyen Hamşioğlu, Sektörün kâğıt gibi, matbaa gibi sorunları kalmadıysa, madem ilan ve abonelik derdi yoksa; neden birbirinin peşi sıra kapısına kilit vuruyor bu kuruluşlar? diye sordu. Yerelden genele yayılan yolsuzluk, usulsüzlük ve kayırma haberlerinin rahatsızlık verdiğini, bazı gerçeklerin gözden uzak kalmasının istendiğini, bu sebeple Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin, yerel basın için artık boğma teli olmaktan da çıkıp, giyotine dönüştüğünün altını çizdi.

Hamşioğlu Ankara’da yayın yapan beş yerel gazeteyi örnek vererek son kez baskıya girdiklerini, yine Ankara’da tek başına ayakta kalamayıp birleşme kararı alan gazeteleri ve onlarca gazetecinin çalıştığı halde ihtiyaçlarını karşılayamazken işsiz kaldıklarını üzülerek ifade etti.
Yerel Basın konusunun her daim dert edindikleri bir konu olduğunu ve bu önergeyi desteklediklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu