Gündem

Silivri’de Nazım anıldı Kadınlar Plajı tartışıldı

İSTANBUL-BHA

Silivri Belediye Meclisi’nde AK Parti ve CHP Grubu Nazım Hikmet, Ahmet Arif’i anarken, MHP Grubu oralı olmadı. Gruplar arasında Kadınlar Plajı konusunda da tartışmalar oldu. CHP Kadınların özgürlükleri sınırlandırılamaz’ görüşünü savunurken, MHP konunun kadınların özgürlüğü olmadığını plajın neden öncelikle kapatıldığını sordu. Ak Parti grubu ise ‘Kuşun da Serçe’nin de hakkı korunmalı’ görüşünü savundu.

Silivri Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısının ilki Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu başkanlığında başladı. Balcıoğlu, Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’i andıktan sonra meclis grup sözcülerine söz verdi.

CHP Grup Sözcüsü; Önder Çolak; Ahmet Arif, Nazım Hikmet’i saygıyla andı. Babalar Günü’nü, Kurban Bayramı’nı kutladı. Kent Konseyi Başkanı Nursel Erel ve Yönetimini kutladı.

MHP Grup Sözcüsü Sultan Aşkın ise özetle şunları söyledi. Galatasaray’ın şampiyonluğunu, Silivri Kent Konseyi Başkanı Nursel Erel ve ekibini tebrik ediyorum. . Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Ülkücü şehitleri ve kazada hayatını kaybeden Silivrili Milli Futbolcu Müjdat Gürsu’yu saygıyla anıyorum.

AK Partili Yazıcı Nazım şiiriyle başladı

Ak Parti Grup Sözcüsü Celalettin Yazıcı ise konuşmasına Nazım Hikmet’in şiirini okuyarak başladı ve konuyla ilgili şunları söyledi.: Sanki bütün güzel sözleri onlar söylemiş gibi. Şairlere bir şey kalmamız gibi. Nazım Hikmet ve Ahmet Arif . Büyük şairlerimizin ölüm yıldönümü.. Ve Orhan Kemal. O’nunda mekanı cennet olsun.

Kadınlar Plajı tartışması

Silivri Belediye Meclisi haziran oturumunda önemli konulardan birini Kadınlar Plajı oluşturdu. MHP Grup Sözcüsü Sultan Aşkın, geçtiğimiz dönem MHP’li Başkan Volkan Yılmaz döneminde Selimpaşa’da açılan Kadınlar Plajının, Kıyı Sahil Şeridi Kanunu’nun gerekçe gösterilerek kapatıldığını belirterek , ‘Bu kanun tüm sahil şeridinde diğer işgallere de uygulanacak mı?” diye sordu.

Yazıcı: Kuşun da Serçe’nin de hakkı korunmalı

Ak Parti Grup Sözcüsü ise Celalettin Yazıcı ise; plajlarda büfe diye ruhsat alanların, geniş alanları işgal ettiğini, kumsallara şezlonglar koyduğunu hatırlatarak, bunlar sınırlanmasını istedi. Yazıcı ayrıca, ‘Silivri’nin master planlarını çıkarmamız gerekiyor. Nereye gideceğimizi, yolumuzu, yöntemimizi belirlememiz gerekiyor. Bu olmaz ise Barış Manco’nun dediği gibi Ali Yazar Veli Bozar şarkısını dinler dururuz. Uğur Mumcu’nun güzel bir yorumu var. İnsanlar kendilerini ilgilendiren konularda kendi kararlarını verebilmeliler. Demokrasi azınlıkların haklarının korunduğu sistemlerdir. Kuş da olsa, serçe de olsa haklarının korunması lazım.

CHP’li Hüseyin Kıroğlu ise yaptığı konuşmada, Kadınlar Plajının tamamen yasalara aykırı olduğunu belirtirken, bir hukukçu olan MHP’li Sultan Aşkın’ın hukuksuz durumu savunmasına şaşırdığını ifade etti.

MHP’li Sultan Aşkın ise Kıroğlu’na, ‘Tüm yasa dışılıklara uygulansa eleştirilerinin olmayacağını, ancak bir çok yasadışılık varken Kadınlar Plajının öne neden alındığını merak ettiklerini’ ifade etti.

Balcıoğlu: Kadınların özgürlüğü sınırlandırılamaz

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu şunları söyledi.: Kadınlar Plajı tamamen yasa dışı. Kimsenin ne giyimiyle, değer yargılarıyla işimiz yok. Burası özgür bir ülke. Talepleri inceledik. Uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı incelenerek gereken yapıldı. Siz alın ben denizi bile kapatacağım. Kadınları ayrıştırma yanında değilim. Kadın arkamızda değil, yanımızda olacak diyorum. Bir adım önümüzde olacak. Kadınlar her alanda özgürleşmeli. İran’a, Arabistan’a Afganistan gidin. Kadınlar ayrıştırılmış. Atatürk ne dedi. Türkiye çağdaş medeniyetler yolunda ilerlemeli. Kadınları dar alanda tutmayacağız. Benim annem de hacı. Umre’ye gitti. Hiç bir kadınımıza söz söylettirmem. Kadınların özgürlüğünü sınırlandırmak isteyenlerle mücadele edeceğiz.
Sahil ile ilgili düzenlemelere başladık. Yaşam şekli yerel. Bu Silivri’de, Çatalca, Büyükçekmece’den yoğun temrik şikayetleri oluyor. Gözden kaçan işlerde olabilir. Ot biçimi. Biraz sürece ihtiyacımız var. Beraber yöneteceğiz, beraber uygulayacağız. Beraber karar alacağız. Yapıcı eleştirilerinizi alıyoruz.

Sultan Aşkın: Konuya ideolojik yaklaşıyorsunuz

Başkan Balcıoğlu’nun açıklamaları üzerine söz alan MHP’li Sultan Aşkın ise şunları ifade etti: “ Kadınları özgürleştiremeyeceğiz, ayrıştırmayacağız.” diyorsunuz. Bu sözleriniz ideolojik yaklaşımı gösteriyor. Konu; ayrıştırma, kadınları özgürleştirme konusu değil. O plajı kullanan kadınların inançları gereği ortak bir plaja girmeme niyeti. Bütün plajlarda işgalle ilgili şikayetler var. Neden diğerleri duruyor da orada hemen başladınız? Neden kadınlar plajı konusunda hassasiyetle davranıldı bunu merak ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu