Spor

Tarihi Topraklarda adına yaraşır bir organizasyon: Challenge Gallipoli 2024 Triatlonu

Tarihi Topraklarda adına yaraşır bir organizasyon: Challenge Gallipoli 2024 Triatlonu

BİROL GÜNGÖRDÜ / ÇANAKKALE – BHA

Lansmana Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya ve Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan katıldı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir burada yaptığı açıklamada, “Çanakkale Tarihi Alanı tüm spor organizasyonlarında fiziki imkanları ve tarihsel duruşuyla en güzel parkurlardandır. 17 farklı ülkeden sporcunun katılmıyla bir triatlon  müsabakaları yapılacak ve gerçektende katılan sporcu sayısına, katılan ülkelerin durumuna baktığımızda uluslararası düzeyde ilk defa olacak olmasına rağmen gelecek adına çok mutluyuz. O yüzden bizde heyecanlıyız. Buraya sporcularımızın birçoğu hem ülke içinden hem ülke dışından hepsi aileleriyle beraber gelecek, burada konaklayacak ve bir sportif müsabakanın yanında aslında bir turizm etkinliği de olacak.Gerçekten Gelibolu Tarihi Alan dendiği zaman artık Türkiye’de ve dünyada kendinden sıkça söz ettiren ve insanların gelip görmek istediği, sportif müsabakalara katılmak istediği bir yer haline geldi. Tabibi Tarihi Alan bizim gözbebeğimiz. Tarihsel öneminin yanında gerçekten bozulmamış, korunmuş doğasıyla da gelen ziyaretçileri oldukça memnun ediyor” dedi.

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, kentteki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, uluslararası anlamda dünyanın her yerinde organizasyonu olan bir yarışmayı Gelibolu Yarımadası’nda yapacaklarını, bundan mutluluk duyduklarını söyledi.İlk kez geçen yıl yapmayı planladıkları ancak İstanbul’da gerçekleştirdikleri Challenge organizasyonuna bu yıl 17 ülkeden sporcuların katılacağını aktaran Yalçınkaya, şöyle konuştu:

“Biz bunun başlangıç için çok iyi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü 3 yıllık bir süreç. Bu tür organizasyonlara katılan kitleler yarışın kurumsallığına bakıyor, ilk duydukları anda yarışa gelmiyor. Önce geçmişini inceliyorlar. Yani daha yüksek bir sporcuya ulaşmak istiyorsak, Challenge Gallipoli’nin bu seneki kalitesi, önümüzdeki seneyi iki misline çıkaracak. Sonra ciddi anlamda 1500, hatta 2 bin sporcuya ulaşacağımızı düşünüyoruz. En az 750 ila 1000 yabancı sporcunun aileleriyle veya çocuklarıyla geldiğini düşünürseniz buraya minimum 2 bin-2 bin 500 yabancı turist geleceğini hesap ediyoruz.”

Yalçınkaya, Çanakkale halkını 5’i pro sporcu olmak üzere çeşitli yaş kategorilerinde 511 triatletin yarışacağı etkinliği izlemeye davet etti.

Gelibolu’da yarın antrenman yapacak sporcular, yarış için 2 Haziran Pazar sabahı saat 05.45’te Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nda toplanmaya başlayacak. Triatletler, saat 07.45’te start alacak yarışta 1,9 kilometre yüzme, 90 kilometre bisiklet ve 21 kilometre koşu etaplarında ter dökecek. Organizasyon, pro, yaş grupları ve bayrak yarışları olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilecek.

Yarışta Profesyonel seviyede sporcular ve amatör sporcular katılım gösterecek. Yarış sonunda her yaş grubunda ilk 6’ya giren sporcular Dünya Şampiyonası’na katılım hakkı kazanacaklar. Genel Klasmanda kadın ve erkeklerde ilk 4’e giren sporcular Challenge Roth’a katılım hakkı kazanacaklar.

Yarışmaya 16 farklı ülkeden toplam 550 sporcu katılacak.

2 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan Challenge Gallipoli, Türkiye’nin tarihi açısından büyük öneme sahip Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenecek. Bu orta mesafe triatlon yarışı, sporculara sadece fiziksel bir mücadele sunmakla kalmayacak, aynı zamanda onları tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Yarışta Profesyonel seviyede sporcular ve amatör sporcular katılım gösterecek. Yarış sonunda her yaş grubunda ilk 6’ya giren sporcular Dünya Şampiyonası’na katılım hakkı kazanacaklar.Genel Klasmanda kadın ve erkeklerde ilk 4’e giren sporcular Challenge Roth’a katılım hakkı kazanacaklar. (Challenge RothAvrupa’nın en prestijli yarışı)

Yarış Parkuru Mesafeleri:

– Yüzme: 1.9 km. Yüzme etabı, serin sularında başlayacak.

– Bisiklet: 90 km. Tek tur olan bisiklet parkuru, ANZAC Koyu ve tarihi savaş alanlarını kapsayacak şekilde düzenlendi.

– Koşu: 21.1 km. Üç turdan oluşan koşu parkuru, ANZAC Koyu yakınlarında sahil boyunca devam edecek.

Yarış Parkurunun Geçtiği Lokasyonlar:

– Yüzme: Eski Jandarma İskelesi’nden başlayacak.

– Bisiklet: ANZAC Koyu, Kemikli, Büyük Anafarta Conkbayırı ve Alçıtepe Köyü gibi tarihi öneme sahip bölgelerden geçecek.

– Koşu: ANZAK Koyu yakınlarında sahil boyunca, tarihi yarımadanın manzaraları eşliğinde gerçekleştirilecek.

Katılımcı Bilgileri:

Yarışa 16 farklı ülkeden sporcular katılacak.

( Amerika Birleşik Devletleri (1), Avustralya (1), Avusturya (1),Belarus (1),Bulgaristan (2), Cezayir (1), Güney Afrika (1), İspanya (1), İsviçre (2), Japonya (1), Polonya (2), Rusya (16), Sırbistan (2), Ukrayna (2), Yeni Zelanda (1), Yunanistan (1) )

– Toplamda 550 sporcu yarışmak için kayıt yaptırdı.

Etkinlik Destekçileri:

Challenge Gallipoli, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Türkiye Triatlon Federasyonu ve Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenmekte olup, yerel resmi kurumlar ve sponsor şirketlerin desteğiyle gerçekleştirilecektir. Bu yarış, Tarihi Alan’ın tarihi ve doğal güzellikleri ile birleşen eşsiz bir triatlon deneyimi sunmakta.

Program Akışı:

07.30 – Yarış Başlangıcı ( Eski Jandarma İskelesi’nden başlayacak. )

09.00 – Yüzme Yarışı Başlangıcı

13.00 – Bisiklet Yarışı Başlangıcı

15.30 – Koşu Yarışı Başlangıcı

17.00 – Ödül Töreni ( Ödül Töreni Mimoza’da Gerçekleştirilecek. )

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu