Gündem

Bursa’da Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 41. Olağan Meclis Toplantısı yapıldı

Bursa’da Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 41. Olağan Meclis Toplantısı yapıldı

BURSA-BHA

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 41. Meclis Toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Turgay,  Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ve birçok belediye başkanı katıldı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ahmet Recep Tekcan açılış konuşmasını yaptı.Tekcan konuşmasında: “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile kurulan Türkiye Sağlık Kentler Birliği bugün 139 üyeye ulaşarak Türkiye’nin önemli ağlarından biri olmuştur. Üye belediyelerin sağlık çalışmaları yapmaları ve gözlemlemeleri istenmektedir. Farklı disiplinlerden oluşan danışman kurulu rehberler eşliğinde bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir” dedi.

 

Sağlıklı kentler hareketini daima destekleyeceğiz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Sizleri burada ağırlamaktan ve özelliklede 41. Olağan Meclis Toplantısını burada yapmaktan dolayı çok  memnunum. Sağlıklı Kentler Hareketi’nin ülkemizdeki temsilci başkanını ve diğer yönetim birimlerini belirlemek için bir aradayız. Arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum. Kent ve sağlık arasında çok önemli bağların bulunduğunu biliyoruz.

İlk kez 18. yüzyılda başlayan sanayi devriminin gelmesiyle insanların sağlık sorunları çıkmaya başlamış, zengin fakir ayırt etmeksizin toplumu tehlike atmıştır. Bu süreç sağlık ve kentsel planlamanın ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Sağlıklı kentler hareketi, sağlık ve sağlıkta eşitsizlik konularına odaklanarak yerel yönetimlerin tüm paydaşlarını harekete geçirmeyi hedeflemiştir.

Şuanda yaklaşık olarak 139 üyemiz olduğunu ve yerel yönetimlerimizin destekleriyle ülkemizin en güçlü birliği haline gelmiştir. Nilüfer Belediye Başkanı olduğum dönemde görev aldığım o süreçte katkı sağlayan aynı zamanda bu proje içerisinde yer alan tüm başkanlarımıza, meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca Bursa’ya bu değerli meclise gelen tüm katılımcılara tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından divan üyeleri yerlerini aldı. Divan Başkanı Ahmet Ataç gündemi okudu.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Adayı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay aday gösterildi. İl ve ilçe belediye başkanları, yeni dönem başkanı belirlemek üzere oy kullandı.

Katip üyeleri oylandı

Başkan Vekilleri:

1. Başkan Vekilliği İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban

2. Başkan Vekilliği Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir

Katip Üyeliği (Asiller):

Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi Nilüfer Bakoğlu Aşık

Akçadağ Belediyesi Meclis Üyesi Yasin Demir

Katip Üyeliği (Yedekler):

Menteşe Belediyesi Meclis Üyesi Seda Uslu

Göreme Belediyesi Meclis Üyesi Lütfiye Duman

 

Yeni başkan Cemil Tugay

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin yeni başkanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay oldu.

İklim planlamalarını geleceğimiz için doğru hamlelerle yapmalıyız

Başkan seçilmesinin ardından konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Güzel bir geleceği hep beraber kurmayı diliyorum. Bugün burada bizi misafir eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e teşekkür ediyorum. Bu birlik, ülkemiz için çok önemli amaçlara sahip olan bir birlik .Bu amaçlar çerçevesinde bize önemli görevler düşmekte. Hepimiz Türkiye’nin farklı bölgelerinden geldik ama yoğun bir  sıcaklık yaşıyoruz. Bu yoğun sıcaklık meclisin gününe denk gelmesiyle bizlere önemli bir mesaj veriyor. Bu birliğin amacı kurmuş olduğumuz kentlerde sağlıklı bir alt yapı kurmak ve bilgilerimizi birbirimizle paylaşarak çalışmalar yapmak. Her geçen yıl daha fazla etkisini hissettiğimiz iklim krizi dünyada herkesin karşılamış olduğu en büyük risk. İklim krizine karşı eylem planlarımız olmalı. Bana vermiş olduğunuz onurlu görevi 2 yıl boyunca yaparken sizleri en çok bu konu üzerinden dayanışma içerisinde olmaya çağırıyorum”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu