Gündem

Amasya’da hayvana eziyet eden 5 kişi tutuklandı

Betül Yılmaz/Amasya-BHA

Bakan Yumaklı’dan Amasya’daki Vahşet Anlarına Tepki.

Amasya Suluova’da meydana gelen ve kan donduran hayvana eziyet görüntülerinin ardından Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da konuyla ilgili açıklama yaptı.

“Hayvanlara eziyet etmenin hiçbir gerekçesi olamaz” diyen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaşanan olaya tepki gösterdi. Kesilmek üzere et entegre tesisine getirilen, başına demir sopa ve baltalarla vuran, canlı hayvanın bileklerini keserek hayvana eziyet eden ve gözaltına alınan 5 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Bakan Tunç paylaşımında “Amasya’nın Suluova ilçesindeki bir et entegre tesisinde, kesim öncesi büyükbaş hayvana eziyet edilmesi asla kabul edilebilir bir durum değildir. Olayın hemen ardından Suluova Cumhuriyet Başsavcılığınca 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesi gereğince soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 şüpheli tutuklanmıştır.” dedi.

Amasya Suluova’da bir et entegre tesisinde hayvana yapılan eziyetin yer aldığı görüntüler sosyal medyada yayılarak büyük tepki çekmesi üzerine şirketten açıklama yapıldı.

Şirketten yapılan açıklamada, “12/05/2024 tarihinde öğle saatlerinde işletmemizde meydana gelen üzücü olaya dair basın açıklamamızdır. Öncelikle meydana gelen üzücü olaydan dolayı tüm kamuoyundan ve paydaşlarımızdan Özür Diliyoruz. Şirket olarak yaşanan olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz. Üzücü olayın meydana geldiği işletme 2009 yılından itibaren faaliyet göstermekte olup, son yaşanan olay ve benzeri bir olay işletmede hiçbir zaman yaşanmamıştır. Yaşanan olay neticesinde olaya karışan 4’ü şirket bünyemizde, 1’i başka şirket bünyesinde taşeron olarak çalışmakta olan işçiler Suluova Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Suluova Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanmalarına karar verilmiştir. Adli soruşturma devam etmekte olup adli mercilerce verilecek olan her türlü karara saygılı olduğumuzu ifade etmek isteriz.

Ayrıca yaşanan üzücü olay neticesinde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Amasya il Müdürlüğü Ekiplerince işletmemizin kapatılmasına karar verilmiştir. İdari makamlarca alınacak her türlü karara karşı saygılı olduğumuzu ifade etmek isteriz. Netice itibariyle meydana gelen üzücü olayın, nasıl meydana geldiği, nelerin eksik kaldığını, önümüzdeki süreçte böyle bir olayın bir daha tekrarlanmaması için neler yapılması gerektiğine dair şirketimiz tarafından tüm aksiyonların ivedilikle yerine getirileceğini tüm kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Meydana gelen bu üzücü olaydan dolayı tüm kamuoyundan ve paydaşlarımızdan tekrar özür diliyoruz.” Denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu