Politika

Isparta, serbest bölge projesine odaklandı

Isparta, serbest bölge projesine odaklandı

Ak Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak, Senir Belediye Başkanı Ömür Yorulmaz, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik ve Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Demiralay, Serbest Bölge çalışmaları kapsamında Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ı ziyaret ederek dosya sundu.

Serbest Bölge kurulumu için belirlenen arazinin Keçiborlu Belediyesine ait olmasının büyük kolaylık sağlayacağını ifade eden Bakan Bolat, projenin hayata geçirilmesinde bu avantajların süreci hızlandırılacağını vurguladı.

Isparta’nın ekonomik ve ticari potansiyelini daha da güçlendirmek amacıyla yürütülen serbest bölge çalışmalarına ilişkin konuşan Milletvekili Gökgöz, projenin hayata geçirilmesinin bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını belirtti.

Serbest bölgenin kurulacağı alana ilişkin önemli bilgiler paylaşan ITSO Başkanı Metin Çelik ise planlanan bölgenin demiryolu ulaşımına yakın olduğuna, Antalya-İstanbul Hızlı Tren projesinin yanı sıra planlanan otobana da yakın mesafede bulunduğuna dikkat çekti. Ayrıca Isparta Süleyman Demirel Havalimanına 6,5, Denizli Çardak Havalimanına 85, Kütahya Zafer Havalimanına 160, Antalya Havalimanına 156, Antalya Limanına 140 ve İzmir Limanına da 362 kilometre mesafede bulunduğunu vurguladı. Planlanan alanın mevcut Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesine yakın konumda olduğunu belirtti

Başkan Çelik, Antalya Serbest Bölgenin %100 doluluk oranına ulaşması ve çevre illerden yatırımcı çekme potansiyelleri gibi faktörlerin de göz önünde bulundurularak, serbest bölge kurulumu için çalışmaların hızlandırılmasını talep etti. Bu kapsamda, yaklaşık 20 firmanın serbest bölge konusunda ilgili olduğunu belirterek, önemli bir potansiyelin bulunduğunu vurguladı.

Başkan Çelik, serbest bölge konusunda destek veren Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’a, Isparta milletvekillerine ve belediye başkanlarına teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu