Gündem

Trabzon’da Filistin’e yardım eli

Trabzon’da Filistin’e yardım eli

Ankara-BHA

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Gazze’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmıyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi ve Hayrat Vakfı iş birliğinde İsrail’in 8 aydır aralıksız saldırıları ve kuşatması nedeniyle ağır yıkım yaşayan, büyük kıtlığın yaşandığı Gazze’ye 3 tır yardım malzemesi gönderildi. Ortahisar ilçesi Kahramanmaraş Caddesi’nde düzenlenen törene, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Yüksel Gülay, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Üniversitesi Rektörü Emin Aşıkkutlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Selim, Hayrat Vakfı Trabzon İl Başkanı Said Acar ve çok sayıda kişi katıldı.

 

Birilerinin dur demesi gerekiyor

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, herkesin sorumluluk alması gerektiğine dikkat çekerek, “Şu bir gerçek ki, dünyanın gözü önünde bir katliam işleniyor ve bu katliama birilerinin dur demesi gerekiyor. Birileri denildiği zaman hiç kimse arkasına ya da havalara bakmasın. Bu ben olmalıyım demeliyiz. Şu an burada, ‘Bu ben olmalıyım, bu zulmü durdurmaya gayret eden ya da zulme uğrayanların sıkıntılarını gidermeye gayret eden kişi ben olmalıyım’ diyenlerin hazırlamış oldukları yardım tırlarını gönderiyoruz. Bu tırların dolmasında ve yardımların Filistin’deki kardeşlerimize ulaştırılmasında yardımcı olan, emeği geçen herkesten Allah razı olsun.” dedi.

Türkiye merhametin son kalesidir

KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı, Türkiye’nin Gazze’ye en fazla yardımda bulunan ülke olmasından gurur duyduğunu vurgulayarak, “İnşallah yardım tırları Gazze’ye ulaşır, malum yardımların ulaşmasında bile sıkıntı var. Naklen yayınla, yedi aydır bebeklerin, kadınların, yaşlıların öldürüldüğüne şahit oluyor ve bunu canlı izliyoruz. İnsan hakları, kardeşlik, sevgi diyenler İsrail’in yaptığı vahşeti onaylıyor. Üniversitelerde karşı çıkan çocukları ise copluyorlar. Hani özgürlük vardı, düşünce vardı. Yani dünyada güçlünün haklı olduğu bir düzen var. Bugün maalesef Batı değerleri Gazze’de iflas etti. Biz bunu biliyorduk ama onaylandı. Türkiye olarak şu anda Gazze’ye en fazla yardımı, en fazla desteği veren ülkeyiz. Bununla gurur duyuyoruz. Türkiye dünyanın vicdanının, merhametinin son kalesidir.” cümlelerine yer verdi.

 Ülke olarak yanlarındayız

Trabzon Üniversitesi Rektörü Emin Aşıkkutlu, “Çok güzel bir faaliyet. Allah, emeği geçenlerden ebediyen razı olsun. Yedi aydan uzun bir süredir insanlık dışı bir katliamla karşı karşıya kalan Filistinli kardeşlerimizin ülke olarak yanındayız. Elimizden gelen yardımı yapmaya gayret ediyoruz. Cenab-ı Hak devletimiz ve onu idare edenlerden razı olsun. Filistin’e ve Gazze’ye kuvvetli desteğimizin sürmesi bizim tarihimizden gelen bir medeniyet özelliğimizdir. Bununla gurur duyuyoruz. Bu yardım konvoyu bu anlamda önemli bir teşebbüstür. Bu organizasyonu yapan Hayrat Vakfı’na ve destek olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Allah imkanlarını artırsın. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Gazze kanayan yaramız

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade ederek, “Gazze, kanayan yaramız. Bütün dünyanın gözleri önünde bir soykırım devam ediyor ve bütün dünya bunu seyrediyor. Hayrat Vakfımızın yapmış olduğu bu yardımı çok önemsiyorum. Gazzeli kardeşlerimize, Trabzon’dan bu tırlarla bir yaraya merhem olması açısından gönderilen yardımlar için tebrik ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun. Yardımda emeği geçen özellikle Hayrat Vakfımıza ve Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.” şeklinde konuştu.

Îyilik hareketini sürdüreceğiz

Hayrat Vakfı Trabzon İl Başkanı Said Acar ise, “Biz biliyorsunuz medeniyetimiz ve dinimizin gereği olarak nerede bir mazlum varsa, nerede bir mağdur varsa hep onun yardımına koştuk. Gerek Osmanlı gerek Selçuklu gerekse Türkiye Cumhuriyeti olarak nerede bir mazlum varsa hep imdadına yetiştik. Bizim medeniyetimizde yardımlaşma vardır. Filistin’deki kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun. Biz bu iyilik hareketini sürdüreceğiz. Allah hepinizden razı olsun.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu