Ekonomi

Türkiye’nin ihracat rakamları yüzde 3,6 artarak 63 milyar 603 milyon dolar oldu

Türkiye’nin ihracat rakamları yüzde 3,6 artarak 63 milyar 603 milyon dolar oldu

Ankara-BHA

Dünya Ticaret Örgütü, (DTÖ) 2024 yılı ilk çeyrek dış ticaret istatistikleri rakamlarını yayınladı. Buna göre Dünya ihracat rakamları yüzde 0,6 oranında düşüş ile 5 trilyon 919 milyar dolar olurken, Türkiye’nin ihracat rakamları ise  3,6 oranında artış ile 63 milyar 603 milyon dolar oldu.

Türkiye’nin ihracatı arttı

Yıllıklandırılmış olarak bakıldığında ise, dünya ihracatı yüzde  4,2 oranında düşüşle 23 trilyon 808 milyar dolar olurken, Türkiye’nin ihracatı yüzde 0,8 oranında artışla 257,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Küresel ihracattaki düşüşe rağmen Türkiye’nin ihracatındaki artışlar devam etmiş, bu kapsamda yıllıklandırılmış ihracatımızın küresel ihracattan aldığı paydaki artış eğilimi 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam etmiş ve 2023 yılının ilk çeyreğine göre 0,05 puanlık artış ile yüzde 1,082 seviyesine yükseldi.

“Kazanımları artırarak devam ettireceğiz”

Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye’nin küresel ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz

Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu daha da güçlendirmek için küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirip elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam ettireceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu