Gündem

Çukurova’da sıcaklar zirvede; sebze ve meyveler yandı

Çukurova’da sıcaklar zirvede; sebze ve meyveler yandı

Adana-BHA

Adana Çukurova’da mevsşm normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar çiftçiyi vurdu. Sebze ve meyveler ağaç ve tarlalarda çürümeye başladı.

 

Çiftçiler ürünlerini kurtarmaya çalıştı

Türkiye’nin en verimli tarım bölgelerinden biri olan Çukurova, iklim değişikliğinin yıkıcı etkileriyle karşı karşıya. Bölgede 2 Haziran’da başlayan aşırı sıcaklar 5 – 6 Haziran’da en yüksek seviyeye ulaştı, sebze ve meyvelerin tamamına yakını büyük zarar gördü. Narenciyenin bir bölümü ve karpuz, kavun, domates, biber gibi ürünlerin neredeyse tamamının üst bölümleri yandı. Bazı çiftçiler hiç tarlaya giremezken bazı çiftçiler tarlaya girip kurtarabildiği kadar ürünlerini toplamaya çalıştı.

 

Tarım arazilerinde ciddi hasar oluşurken, çiftçiler, ürünlerinin yanması sonucu ciddi ekonomik kayıplar yaşadı.

Adana’nın afet bölgesi olmasını talep ettiler

Çukurova’daki çiftçiler, bu zorlu süreçte destek beklediklerini ifade ettiler. Adanalı çiftçiler borçlarının ertelenmesini değil Adana’nın afet bölgesi olarak ilan edilmesini bekliyor. 2023 yılını zor geçiren çiftçiler 2024’te de gelen bu sıcaklık felaketiyle umudunu kaybetti. Sektör temsilcileri, tarımın geleceği ve gıda güvenliğinin tehlikede olduğu, acil eylem planı oluşturulması gerektiği görüşünde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu