Manşet

Deniz otobüsleri 4 yıl aradan sonra seferlerine başladı

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan deniz otobüsleri, 4 yıl aradan sonra Eşbaşkanlarımız Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan'ın katılımıyla yeniden seferlerine başladı.


Edremit Marina-Akdamar Adası arasında hizmet verecek olan otobüslerin ilk seferlerine Eşbaşkanlarımız Şedal ve Zeydan yanı sıra Edremit Belediye Eşbaşkanı Cemil komi, Tuşba Belediye Eşbaşkanı Ümit Keser, Genel Sekreter yardımcıları, daire başkanları ve ilgili teknik ekip katıldı.

Marinada bulunan deniz otobüsleri ve protokol gemisinde incelemelerde bulunan Eşbaşkanlarımız ve beraberindekiler, daha sonra yurttaşlarla birlikte tarihi Akdamar Adası’na yolculuk etti. Seyahatte kaptan köşküne geçen Eşbaşkanlar, bir süre deniz otobüsünü kullandı.

‘Bizim ihtiyacımız olan birlikte yaşama ve dayanışmadır’

Akdamar Adası’nda bir süre gezen Eşbaşkanlarımız ve beraberindekiler, İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve Ankara’dan gelen yurttaşlarla bir süre sohbet etti.
Burada konuşan Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan, “Bizim ihtiyacımız olan birlikte yaşama, dayanışma, sevgi ve empati kurabilmedir. Her karışı cennet gibi olan bir ülkede yaşıyoruz. İstanbul’u öyle, Trabzon’u öyle, Van’ı öyle. Bu güzelliklerin tek ihtiyacı huzur ve barıştır. Temennimiz bunun da olması. Bu olursa bütün sıkıntıların da giderileceğini biliyoruz” dedi.

Eşbaşkan Zeydan, ayrıca uzun bir aradan sonra deniz otobüslerinin de seferlerine başladığını belirterek, göreve başlamalarının ardından, deniz otobüslerinin bakım-onarım ve deniz sürvey işlemleri hızla tamamlandığını ve Vanlı yurttaşların hizmetine sunulduğunu söyledi.

Deniz otobüsleri ücretlerinde indirime gidildi

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Kara ve Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü’ne bağlı 70 kişi taşıma kapasiteli 2 otobüste yapılan bakım onarım çalışmalarının yanı sıra, Edremit Marina’da da çevre düzenlemesi ve onarım çalışması yapıldı. Çalışmaların tamamlanması ile seferlere başlayan deniz otobüslerinin fiyatlarında da indirime gidildi.

Kayyım döneminde 260 TL olarak belirlenen sefer ücretleri; tam bilet 180 TL, öğrenci ise 150 TL’ye indirildi. BELVAN Kart ve temassız özelliği olan kredi kartlarıyla ödeme kolaylığı sağlanan seferler, halkın yanı sıra yerli ve yabancı turistlere de konforlu bir yolculuk imkânı sunuyor.

Otobüs sefer saatleri şu şekilde olacak;
Haftaiçi 1 gün ve hafta sonu 2 gün olmak üzere 3 gün olarak planlanan seferler; Çarşamba günü saat 12.00 ve 14.00’te Edremit Marina’dan gidiş, 14.30 ve 16.30’da ise Akdamar Adası’ndan dönüş şeklinde planlanırken, Cumartesi-Pazar günleri ise saat 10.30, 12.00 ve 14.00’te Edremit Marinadan gidiş ve 13.00, 14.30 ve 16.30 Akdamar Adası’ndan dönüş şeklinde gerçekleşecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu